Administratorzy strzeżcie się! Cumulative Updates trafiają do Windows Update

Od lutego wszystkie Cumulative Updates dla SharePoint 2010 oraz SharePoint 2013 będą się pojawiać w Windows Update. Jeżeli więc wasze serwery mają ustawioną automatyczną instalację aktualizacji paczki te zostaną zainstalowane na serwerze. W niektórych przypadkach może to być nieco ryzykowne rozwiązanie.
updates-windows

 

Gdzie widzę ryzyko takiego rozwiązania?

Dosyć duże ryzyko jest w tym, że możemy stracić kontrolę nad tym co dzieje się z środowiskiem. Wszystkie wdrożenia nowych paczek Cumulative Updates powinny zostać poprzedzone testami. Jeżeli nie naszymi to społeczności i uważam ten warunek za konieczny. Nie raz ukazała się uszkodzona lub zabugowana wersja CU, która następnie była wycofywana.

Co więcej sama instalacja poprawki nie jest wystarczająca. Czasami konieczny jest restart serwera, a zawsze konieczna jest rekonfiguracja środowiska z użyciem narzędzia PSConfig. Co więcej w wieloserwerowych środowiskach konieczne jest wdrożenie aktualizacji na wszystkich serwerach. Bez tego pozostaniemy z środowiskiem, gdzie binaria/pliki są w nowszej wersji niż bazy. W mojej opinii dosyć ryzykowna sytuacja.

PU-Feb-CU

Co zrobić dalej?

Powinniście sprawdzić swoje serwery i bezwzględnie wyłączyć automatyczną instalację aktualizacji w Windows Update. Jeżeli korzystacie z platformy WSUS warto pomyśleć o zablokowaniu przesyłania paczek Cumulative Updates na serwery SharePoint by uniknąć przypadkowych wdrożeń wraz z innymi aktualizacjami.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem opisującym Best Practies dotyczącym wdrażania Cumulative Updates.

Reklamy

4 Comments

  1. U mnie całe szczęście już od dawna wyłączone bo denerwowało mnie już instalowanie czego popadnie teoretycznie bez mojej wiedzy. Dobrze, że ostrzegasz też innych – mogliby się delikatnie zdziwić gdyby nagle porobił im się młyn na serwerach. Pozdrawiam serdecznie!

    Polubienie

  2. Witam
    Ja od jakiegoś czasu zauważyłem to ustrojstwo u siebie i jak wcześniej Kinga napisała też stało się to dla mnie nagminne i bardzo denerwujące. Jednak nie wiedziałem , że może być to aż tak niebezpieczne. Aktualizacje dla każdego kto posiada serwery są niestety pożeraczem czasu i nie zawsze to jednak korzystnie wpływa na jego funkcjonalność.Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s