Kastomizowanie SharePoint z użyciem JavaScript – Wstęp

SharePoint sam z siebie oferuje sporo możliwości. Nie mniej prędzej czy później napotkamy sytuację, gdy zebrane biznesowe wymagania nie pokryją się z funkcjami oferowanymi Out Of The Box (OOTB) przez platformę SharePoint. Możemy zlecić oprogramowanie takiego elementu programiście SharePoint lub o ile to możliwe spróbować zrobić to w własnym zakresie.W najbliższych artykułach postaram się wam przybliżyć możliwości kastomizowania czy też dodawania funkcjonalności do formularzy SharePoint z użyciem kody napisanego w JavaScript.

dev

Zalety kastomizacji napisanych w JavaScript

 • Prostota wykonania. Korzystając z gotowych szablonów jesteście w stanie w krótkim czasie dodać nową funkcjonalność. Wystarczy Notatnik++ i trochę chęci.
 • Wdrożenie odbywa się na poziomie witryny – nie wymaga ingerencję na poziomie serwera.
 • Czas implementacji jak i późniejszych zmian jest stosunkowo krótki
 • Nie ma konieczności posiadania doświadczenia programistycznego, aczkolwiek na pewno podstawowa wiedza ułatwi pracę
 • Zerowy koszt realizacji!

Wady wykorzystania kastomizacji napisanych w JavaScript

 • Stosunkowo mało możliwości debugowania problemów. JavaScript nie umożliwia prostego weryfikowania przyczyny nie działania danego elementu. (Tutaj może być moje lekkie nadużycie. Ja nie znam dobrego debuggera dla kodu Javascript w SharePoint, co nie koniecznie oznacza, że takowy nie istnieje)
 • Brak kontroli i możliwościami zarządzania takimi customizacjami.
 • Potencjalne problemy z środowiskami z dużą liczbą wersji przeglądarek. Dane funkcje nie koniecznie muszą być kompatybilne z każdą przeglądarką.
 • Kastomizacje dotyczące tylko formularzy mają ograniczenia, np. Pole włączone do odczytu na formularzu będzie możliwe do edycji w widoku arkusza danych lub w Information Panel na dokumencie
 • Potencjalne problemy z kompatybilnością między wersjami, np. między SharePoint 2010 a SharePoint 2013

Nie mniej w mojej ocenie mimo swoich wad jest to świetne rozwiązanie pozwalające wycisnąć z posiadanego środowiska SharePoint jeszcze więcej i to bez nakładów finansowych. Zwłaszcza, że zastosowane rozwiązania z użyciem kodu JavaScript mogą być naprawdę przydatne.

Przykłady zastosowania:

Jeżeli, którykolwiek z powyższych przykładów wydał Ci się wartościowy to śledź kolejne wpisy dotyczące tego tematu. Postaram się opisać kilka wartościowych zastosowań.

Reklamy

2 Comments

 1. Bardzo pomocne porady zamieszczasz na swoim blogu. Czytelne, zrozumiałe i jasne, szczególnie jak ktoś nie jest ekspertem w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że tematyka Sharepoint i Javascript pozostaną jeszcze jakiś czas na Twoim blogu i będę mogła sporo się nauczyć. Pozdrawiam serdecznie!

  Polubienie

 2. Witam ja dopiero jestem, na samym początku narazie darmowego kursu javascript. Sharepointem jeszcze w ogóle się nie zajmowałem, ale to nie znaczy, że kiedyś nie zacznę tego robić na razie jednak muszę opanować podstawy, a ten blog będę śledził z czysto hobbystycznych póki co względów.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s