Uruchomienie SharePointa na innym adresie niż nazwa serwera

Domain NameDzisiejsza porada wydawać by się mogła jest banalna i oczywista, niemniej nie każdy użytkownik SharePointa zdaje sobie sprawę, że istnieje bardzo prosta metoda na uruchomienie witryny usługi SharePoint na innym adresie niż http://nazwaserwera. Metoda ta umożliwi uruchomienie wielu instancji SharePointa na porcie 80 na jednym fizycznym serwerze.

Zastosowań takiego rozwiązania jest wiele, począwszy od stworzenia drugiej instancji SharePointa na tym samym serwerze oraz na standardowym porcie protokołu http, do instalacji Windows SharePoint Services 3.0 na serwerze Small Business Server 2003 gdzie już jest zainstalowana wersja 2.0. Możliwości zastosowania jest wiele, tym bardziej warto znać tą metodę.

Zaczynamy od stworzenia wpisy na serwerze usługi DNS. W sekcji Forward Lookup Zones dodajemy nowy wpis tupu Host (A). W jego konfiguracji podajemy adres serwera oraz docelowy adres pod którym chcemy udostępniać SharePointa np. sharepoint, intranet itp. Ważne by w miejscu tym zaznaczyć opcję Create associated pointer (PTR) record.

[singlepic id=1 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po stworzeniu odpowiedniego wpisu w DNSie przechodzimy do konfiguracji rejestru. By uruchomić kilka puli aplikacji SharePointa na jednym serwerze oraz by bez problemów je otwierać na tejże maszynie konieczne jest wyłącznie opcji Loopback Check.

W tym celu otwieramy edytor rejestru systemowego: Start -> Uruchom ->regedit a następnie otwieramy ścieżkę HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlLsa. W gałęzi rejestru Lsa tworzymy nowe DWORD Value o nazwie DisableLoopbackCheck i wartości 1.

[singlepic id=2 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po dodaniu tego wpisu w rejestrze zalecany jest restart maszyny.

Ostatnim krokiem jaki pozostał do zrobienia jest stworzenie nowej puli aplikacji SharePointa w tym celu otwieramy Administrację centralnę programu SharePoint a następnie zakładkę Zarządzanie aplikacjami oraz Tworzenie lub rozszerzanie aplikacji sieci Web.

Po otwarciu się kreatora tworzenia nowej puli aplikacji w sekcji Witryna sieci Web usług IIS podajemy 80 port oraz w polu Nagłówek hosta wpisujemy wcześniej przygotowany adres SharePointa.

[singlepic id=3 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Dodatkowo w sekcji Adres URL ze zrównoważonym obciążeniem w  polu Adres URL kasujemy numer portu – „:80”.

[singlepic id=4 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po stworzeniu nowej puli aplikacji oraz podstawowego zbioru witryn mamy możliwość korzystania z SharePointa pod dowolnie wybranym adresem. Warto przy okazji tego artykułu zapamiętać opcję modyfikacji rejestru w polu DisableLoopbackCheck pozwala ona również rozwiązać inne problemy m.in. z autoryzacją do SharePointa oraz często pojawiającym się błędem 401.1.

Metodę tę również zalecam przy instalacji Windows SharePoint Services 3.0 na serwerze Small Business Server 2003 z zainstalowanym WSSem 2.0. Przy stosowaniu metody migracji side-by-side powyższe rozwiązanie pozwala zachować wcześniejsze witryny nienaruszone i nie niszczy już posiadanych witryn w IISie.

loopback checkLo
Reklamy

3 Comments

  1. Witam, Bardzo przydatna informacja , do tej pory robiłem tylko nowe site’y na innych portach ora wpisy w dns-ie . Ta metoda jest bardziej elegancka!
    Dzięki!

    Polubienie

    1. Metoda jest już przynajmniej kilkakrotnie sprawdzona i działa bezproblemowo. Dodam, że zawsze to rozwiązanie stosuje przy instalacji WSSa 3.0 na Small Business Server 2003. Pozwala to na pozostawienie WSSa 2.0 żywego i companyweb w stanie nienaruszonym.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s